Založ si blog

List Michalovi Trubanovi: O drogách a Palestíne

Videom, v ktorom ste sa po týždni vyjadrili aj k zľahčujúcemu spôsobu rozprávania o drogách a uznali ho ako chybu, ste urobili správnu vec, ktorou ste pre mna celú kauzu uzavreli a poslali do minulosti.

 

* * *

Vážený pán Truban,

 

nie som Váš fanúšik. Naopak. Na facebooku som medzi friendami (medzi ktorými mám aj Vašich blízkych spolupracovníkov) známy skôr ako Váš hejter. Nepáči sa mi Vaša pravicová minulosť a hoci ste sa za ostatné roky posunuli doľava, zostali ste zaseknutý niekde v strede, čo je pre mňa ako ľavicovo zmýšľajúceho človeka príliš málo. Lezú mi na nervy fluskule ako “makať”, “posunieme Slovensko dopredu” alebo “noví politici”, ktoré používate snáď v každom videu, či tendencia predstavovať IT riešenia ako to najúžasnejšie, čo “posunie Slovensko dopredu”. Nič zaujímavé, dôležité či podstatné som od Vás ešte nepočul.

 

Dnes Vám však píšem v prvom rade preto, že Vás chcem oceniť. Všimol som si na Vás jednu vlastnosť, ktorá je vzácna nielen medzi politikmi, ale medzi ľuďmi všeobecne: Schopnosť uznať si svoju chybu a zmeniť názor. A otvorene, bez zastierania o tom hovoriť. Všimol som si to najskôr na tom, ako ste komentovali Vaše dávne pravicové výroky, v ktorých ste buď znevažovali menej úspešných ľudí, chválili sa vlastným úspechom, či propagovali neoliberálny ekonomický program nemenovanej pravicovej strany. Bolo mi sympatické, ako ste na rovinu povedali, parafrázujem, “bol som mladý a namyslený, dnes chápem, že svet funguje inak, že môj úspech nie je len vďaka mne a že na životy ľudí pôsobia aj vonkajšie faktory”.

 

Motívom pre môj list je Vaša aktuálna kauza okolo drog. Zachytil som ju najskôr ako hejt Andreja Danka ohľadom skutočnosti, že ste v minulosti užili marihuanu, ktorý mi pripadal trápny ako Danko sám. Politik s dávnym jointom predsa nie je žiadne tabu minimálne od čias Billa Clintona. Koho už dnes takáto facina môže zaujímať. Hovoril som si, ok, Trubana ako politika nemusím, ale takto nízko by som na neho neútočil.

 

Potom som zbadal zostrih Vašej prednášky a, budem úprimný, to čom som tam videl a počul, sa mi vôbec nepáčilo. Kašlať na jointa, ale žoviálny až pozitívny spôsob akým ste hovorili nie o jointoch, ale o drogách všeobecne (teda potenciálne aj veľmi škodlivých) pred študent/k/ami s logom pedagogickej fakulty v pozadí, mi pripadal ako zlý vtip. Toto som pokladal za najväčší problém kauzy a bolo mi divné, že namiesto neho sa rieši nejaký joint. Sklamalo ma Vaše ignorovanie tohto aspektu kauzy a snaha ho prekryť sústredením na jointa a protiútokmi na ľahké terče v podobe Danka a Fica. Videl som v tom správanie typickeho politika, na aké sme desaťročia zvyknutí, čo na mňa v kontraste s deklarovanou novou kultúrou PS pôsobilo ako päsť na oko.

 

Videom, v ktorom ste sa po týždni vyjadrili aj k zľahčujúcemu spôsobu rozprávania o drogách a uznali ho ako chybu, ste urobili správnu vec, ktorou ste pre mna celú kauzu uzavreli a poslali do minulosti.

 

Vnímam však, že v spoločnosti a medzi mojimi kamarátmi/kami sa rieši mnoho ďalších aspektov, z ktorých sú niektoré pádne, no pre mňa v porovnaní s vyššie spomínaným málo zaujímavé. Za všetky spomeniem iba jeden: Ukázali ste sa ako klamár. Áno, klamať sa nemá. Na druhej strane,  v politike sa klame bežne. Možno to niekoho prekvapuje, mňa nie. Na rozdiel od väčšiny politikov, ktorých klamstvo trvá celý život, vaše trvalo iba týždeň. Iste, ideálne by bolo, keby ste neklamali vôbec a hovorili pravdu o jointoch a LSD hneď od začiatku, ale koľko je politikov/čiek, ktori/e by o tak kontroverznej veci vôbec niekedy povedali pravdu? Vy ste to urobili (“až”? alebo “len”?) po týždni. Pritom ste to mohli nechať vyšumieť. To si zaslúži ocenenie.

 

Nechápte ma zle, stále nie som Vašim fanúšikom a myslím si, že potrebujeme lepších politikov a političky (a hlavne lepšiu politiku, než predstavujete). Či ich na Slovensku vôbec máme, je iná otázka, ja sa však nechcem uspokojiť s málom. Napádaný by ste ale mali byť za podstatné chyby a nedostatky, nie za smiešny joint či LSD. Tlak vyvíjaný na Vás v súvislosti s týmto “škandálom” preto dúfam, že ustojíte. Na poste lídra PS a potenciálne premiéra SR by Vás mal/a nahradiť lepši/a politik/čka, dôvodom na Vašu výmenu by však nemala byť takáto malichernosť. V tejto veci cítim potrebu sa Vás zastať.

 

Rád by som využil túto príležitosť a opýtal sa Vás (podobne ako Vašej bývalej straníckej kolegyne, teraz prezidentky pani Čaputovej), aký je Váš postoj k okupácii Palestíny? Ide totiž o brutálny režim apartheidu voči niekoľkým miliónom civilistom, ktorých územie Izrael protiprávne kolonizuje. Môže tak robiť len vďaka obchodnej, vojenskej, diplomatickej a kultúrnej spolupráci so Západom. Slovensko ako člen EÚ, ktorý je najväčším obchodným partnerom Izraela, má čo povedať k tejto téme, a vy ako predstaviteľ strany obhajujúcej hodnoty ľudských práv by ste mali zaujať jasnejšie stanovisko, než to súčasné oficiálne alibistické zo strany vlády a ministerstva zahraničných vecí. Bude odsúdenie okupácie Palestíny, prípadne konkrétne kroky, ktorými SR prispeje k jej ukončeniu, súčasťou volebného programu PS?

 

S pozdravom

 

Kamil Kandalaft

 

P.S. Do pozornosti by som Vám rád dal komunikáciu s pani Čaputovou (https://poleblog.sk/pani-caputova-budete-bojovat-aj-za-mna/) ako aj výber stanovísk renomovaných ľudskoprávnych organizácii k porušovaniu práv Palestínčanov Izraelom (https://poleblog.sk/palestinske-prava-su-ludske-prava/).

 

P.P.S. Tento list a Vašu prípadnú odpoveď plánujem zverejniť.

 

 * * *

List bol publikovaný 15.8.2019 na portáli poleblog.sk.

 

 

Izrael vs Soros

29.06.2020

Pre xenofóbnu pravicu je Soros stelesnením zla, ktoré z pozadia poťahuje nitkami moci. Negatívny vzťah k nemu a k ľudskoprávnemu sektoru všeobecne, v spojení s konšpiračným teóriami sú jednými z poznávacích znakov tejto časti politického spektra, ako aj vlád vedených autokratmi, ktorí si zo Sorosa spravili verejného nepriateľa, strašidlo, ktoré zneužívajú na [...]

Americko-izraelský antropológ: Izrael prehral vojnu o verejnú mienku

23.04.2020

Antropológ Jeff Halper sa narodil v USA, kde bol aktívny v hnutí za občianske práva a proti vojne vo Vietname. V Izraeli, kam sa v mladosti prisťahoval, je jedným zo známych aktivistov proti okupácii Palestíny. Je autorom niekoľkých kníh, založil organizáciu proti búraniu domov palestínskych rodín, zúčastnil sa prvej flotily, ktorá prelomila blokádu Gazy a v súčasnosti [...]

Naša prítomnosť môže vojakov či osadníkov odradiť od páchania násilia

19.03.2020

Do Palestíny išla zo zvedavosti a kvôli fotografickému projektu. Odvtedy sa tam pravidelne vracia. Pracuje v ekumenickej organizácii, ktorej misiou je monitorovať a zmierňovať dopady izraelskej okupácie na obyvateľov. O tom, ako sa tam dostala, čo zažila a ako vidí možnosti riešenia situácie v Palestíne, rozpráva Mária, pôvodom zo Slovenska žijúca v Českej republike. Čo [...]

Srbsko koronavírus zákaz vychádzania víkend

Na proteste v Belehrade zatkli 71 ľudí vrátane Brita a Tunisana

11.07.2020 19:22

Pri potýčkach utrpelo zranenia 14 policajtov a 19 demonštrantov.

Puma

Poľská polícia pátra po pume a jej chovateľovi, ktorí utiekli do lesa

11.07.2020 17:54

Podľa svedkov muž povedal, že pumu vychoval, považuje ju za svoje dieťa a nikdy sa jej nevzdá.

veroniak remišová

Remišová sa bude uchádzať o post predsedníčky strany Za ľudí

11.07.2020 16:36

Remišová je prvou oficiálnou kandidátkou.

Trump

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti Rusku

11.07.2020 15:44

Americký prezident prvýkrát potvrdil, že USA v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti Rusku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 579840x
Priemerná čítanosť článkov: 4295x

Autori blogu

Kategórie