Založ si blog

Izraelské ľudskoprávne organizácie varovali Bundestag: očierňovanie hnutia BDS škodí skutočnému boju proti antisemitizmu

V máji tohto roka prijal nemecký Spolkový snem uznesenie stotožňujúce hnutie bojkotu Izraela (BDS) s antisemitizmom. Podobné uznesenie, ktorého schválenie je viac než pravdepodobné, leží na stole v Kongrese USA a zákony penalizujúce podporu BDS už majú v USA viaceré štáty. Slovenský parlament prijal minulú jeseň návrh  uznesenia Andreja Danka obsahujúceho kontroverznú definíciu antisemitizmu z dielne organizácie IHRA, ktorú už prijalo viacero ďalších národných parlamentov v EÚ. Hoci v niektorých prípadoch ide zatiaľ o symbolické legislatívne opatrenia, ich praktické dopady môžu byť veľmi reálne.

 

Upozorňuje na to aj reakcia siedmich izraelských ľudskoprávnych organizácií, ktorú adresovali v otvorenom liste predsedovi nemeckého parlamentu po prijatí spomínaného uznesenia. Ide o renomované organizácie, ktoré zblízka poznajú a dokumentujú perzekúciu palestínskeho obyvateľstva. Stojí pri tom za pozornosť, že tieto mimovládky na vlastnej koži zažívajú boj izraelskej vlády proti ľudskoprávnym organizáciám (nie nepodobný tomu, aký vedú Orbán či Putin) a že mnohé z nich sú alebo boli podporované Nadáciami otvorenej spoločnosti.

 

Preklad do slovenčiny pripravil Kamil Kandalaft a ISMBV (Iniciatíva za spravodlivý mier na Blízkom východe).

 

* * *

 

8. júna 2019


Dr. Wolfgang Schäuble,
Predseda Spolkového snemu


Vážený pán predseda,


dovoľte nám, podpísaným riaditeľom a riaditeľkám ľudskoprávnych organizácií so sídlom v Izraeli, aby sme Vás oboznámili so svojím vážnym znepokojením nad nedávnym uznesením Spolkového snemu, ktoré nesprávne stotožňuje hnutie BDS s antisemitizmom.


Hoci priamo my nie sme súčasťou hnutia BDS, máme veľké obavy z narastajúceho trendu označovania podporovateľov a podporovateliek ľudských práv Palestínčanov a Palestínčaniek za antisemitov a antisemitky. Jednoznačne odmietame myšlienku, že hnutie BDS ako také je antisemitské. Hnutie BDS v skutočnosti otvorene odmieta „všetky formy rasizmu, vrátane antisemitizmu“.


Antisemitizmus je reálny a vážny problém. Je potrebné proti nemu bojovať – a poraziť ho – kdekoľvek sa vyskytne. Jeho stotožňovanie s BDS je však medveďou službou skutočnému boju proti antisemitizmu. BDS je nenásilná taktika a hnutie, ktoré iniciovala palestínska občianska spoločnosť a podporujú ho desaťtisíce ľudí po celom svete, ako súčasť zápasu za ukončenie izraelskej okupácie a za rovnosť, slobodu, dôstojnosť a spravodlivosť pre všetkých Palestínčanov a Palestínčanky. S hnutím BDS je možné nesúhlasiť, avšak snahy o jeho umlčanie alebo delegitimizovanie kategoricky porušujú právo na slobodu prejavu a kritického vyjadrovania sa, ktoré sú nevyhnutné pre prosperujúcu občiansku spoločnosť a demokratickú budúcnosť. Aj podľa 
oficiálneho stanoviska Európskej únie je BDS chránené právom na slobodu prejavu a v expertnom stanovisku OSN sa zdôrazňuje, že vyjadrenie podpory alebo nesúhlasu voči BDS je plne garantované právom na slobodu názoru, vyjadrovania a združovania sa.


Stotožnením BDS s antisemitizmom Vaše uznesenie kopíruje postoj izraelskej vlády, ktorá sa všemožne snaží diskreditovať palestínsky zápas za slobodu krivými obvineniami z antisemitizmu, zatiaľčo sama cynicky spolupracuje so stranami, ktoré patria k tým najultranacionalistickejším v Európe – vrátane tých, ktoré zreteľne vychádzajú z rasistický postojov. Takáto politika zodpovedá neakceptovateľnému strategickému cieľu izraelskej vlády udržať trvalú okupáciu nad miliónmi Palestínčanov a Palestínčaniek, ktorým upiera politické práva, a umlčať akúkoľvek formu opozície voči tejto nespravodlivosti.


Na základe Vašej definície stotožňujúcej BDS a antisemitizmus môžu mimovládne organizácie, ktoré podporujú hnutie BDS alebo sú s ním nejakým spôsobom spojené, stratiť nárok na financovanie z nemeckých zdrojov. Tento krok môže vážne poškodiť organizácie, ktoré priamo na mieste podporujú ľudské práva, spravodlivosť a mier. Podporu hnutiu BDS vyjadrilo vyše sto palestínskych mimovládnych organizácií a mnohé ďalšie, vrátane izraelských, podporujú základné právo na bojkot ako formu nenásilného protestu. Medzi organizáciami, ktoré by mohli takto prísť o nemeckú podporu, sú aj organizácie pracujúce v oblasti vzdelávania, poľnohospodárstva, zdravotnej starostlivosti či pomoci rodinám a zdravotne znevýhodneným ľuďom. Ak by tieto organizácie boli potrestané stratou financií za to, že si nenásilne uplatňujú právo na slobodu prejavu a združovania sa, viedlo by to k obrovskému oslabeniu celej palestínskej občianskej spoločnosti.


Izrael využíva rôzne taktiky s cieľom výrazne priškrtiť financovanie ľudskoprávnych organizácií. Slobodu politického prejavu Palestínčanov a Palestínčaniek Izrael aktívne marí po celé desaťročia. Hlavným dôsledkom Vášho parlamentného uznesenia je práve podpora takýchto krokov.


My preto vyzývame Nemecko, aby sa nestalo partnerom takýchto neprijateľných politík. Palestínčania a Palestínčanky nesmú byť trestaní za to, že si uplatňujú svoje základné právo na slobodu slova, organizovanie sa a nenásilný odpor voči pretrvávajúcemu útlaku. Je to právo, na ktoré majú nárok práve tak ako iné národy, ktoré v dejinách vzdorovali útlaku. Dúfame, že sa okupáciu podarí ukončiť a že Palestínčania a Palestínčanky budú môcť rovnako ako Izraelčania a Izraelčanky využívať všetky práva a žiť v slobode a dôstojnosti.


V tejto rozhodujúcej chvíli naliehavo žiadame Nemecko, aby naďalej podporovalo obrancov a obrankyne ľudských práv a ich prácu. Vyzývame Vás, aby ste zachovali záväzok Nemecka bojovať proti všetkým formám rasizmu a diskriminácie súčasne s podporovaním slobody slova v Nemecku, Izraeli, Palestíne a všade inde vo svete. Naliehavo vás žiadame, aby ste nijakým spôsobom nepodporovali snahy izraelskej vlády umlčať občiansku spoločnosť v Izraeli, Palestíne a zahraničí.


S pozdravom


Hagai El-Ad, výkonný riaditeľ Becélem (B’Tselem)
Tania Hary, výkonná riaditeľka Giša (Gisha)
Hassan Jabareen, generálny riaditeľ Adalah
Ran Goldstein, výkonný riaditeľ Lekári za ľudské práva – Izrael (Physicians for Human Rights-Israel)
Lior Amihai, výkonný riaditeľ Ješ Din (Yesh Din)
Avner Gvaryahu, výkonný riaditeľ Breaking the Silence
Jessica Montell, výkonná riaditeľka HaMoked


(Na vedomie: Minister zahraničných vecí Heiko Maas)

 

* * *

 

Výzva izraelských organizácií nemeckému Spolkovému snemu bola zverejnená na stránke hnutia BDS, preklad ISMBV.

 

Slovenské znenie listu bolo uverejnené 21. augusta 2019 na portáli poleblog.sk.

Čo majú kotlebovci s Izraelom a Palestínou?

09.06.2021

Keď sa na jeseň roku 2018 prijímalo uznesenie NR SR o antisemitizme obsahujúce problematický text organizácie IHRA chrániaci Izrael pred kritikou, v parlamente proti nemu vystupovali iba kotlebovci. Aj pri iných príležitostiach ich bolo počuť kritizovať izraelskú rasistickú politiku. Čím to je, že sa proti politike Izraela hrubo potláčajúcej ľudské práva Palestínčanov [...]

Izrael vs Soros

29.06.2020

Pre xenofóbnu pravicu je Soros stelesnením zla, ktoré z pozadia poťahuje nitkami moci. Negatívny vzťah k nemu a k ľudskoprávnemu sektoru všeobecne, v spojení s konšpiračným teóriami sú jednými z poznávacích znakov tejto časti politického spektra, ako aj vlád vedených autokratmi, ktorí si zo Sorosa spravili verejného nepriateľa, strašidlo, ktoré zneužívajú na [...]

Americko-izraelský antropológ: Izrael prehral vojnu o verejnú mienku

23.04.2020

Antropológ Jeff Halper sa narodil v USA, kde bol aktívny v hnutí za občianske práva a proti vojne vo Vietname. V Izraeli, kam sa v mladosti prisťahoval, je jedným zo známych aktivistov proti okupácii Palestíny. Je autorom niekoľkých kníh, založil organizáciu proti búraniu domov palestínskych rodín, zúčastnil sa prvej flotily, ktorá prelomila blokádu Gazy a v súčasnosti [...]

zochova, nehoda

Rok od tragédie na Zochovej. Staromestskú ulicu pre pietnu spomienku v pondelok večer uzavrú

02.10.2023 12:19

Auto s opitým vodičom narazilo do ľudí stojacich na zastávke. Nehoda si vyžiadala piatich mŕtvych a piatich zranených.

adam puškár, daniel tupý

Adam Puškár z kauzy vraždy študenta Daniela Tupého zostáva vo väzbe

02.10.2023 11:53

Súd rozhodoval o ďalšom trvaní väzby po tom, ako bola na Puškára podaná obžaloba pre trestný čin vraždy spolupáchateľstvom.

vojna na Ukrajine, ukrajinský tankista

Ukrajinský tankista volal do Ruska kvôli oprave ukoristeného tanku. Sadli im na lep

02.10.2023 11:50

Ukrajinský tankista telefonoval kvôli pokazenému ukoristenému ruskému tanku na technickú podporu do ruskej fabriky.

fico, pellegrini

Politológ Koziak: Koalícia so Smerom by pochovala Pellegriniho Hlas

02.10.2023 11:31

Väčšina predsedníctva Hlasu preferuje koalíciu práve so stranou Roberta Fica.