Založ si blog

Ľudovít Ódor o Gaze: Nenaštudoval som si to

Od atentátu na premiéra Fica sa veľa hovorí o hraniciach pri kritike a komentovaní politiky. Súhlasím, treba hľadať správnu mieru a formu, nie však abdikovať na akúkoľvek kritiku. Tak to hovorí aj predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Na odpovede ďalšieho kandidáta – vlastne rovno lídra kandidátky do eurovolieb – práve tejto strany sa tu pozrieme. Ľudovíta Ódora som sa bol opýtať na jeho riešenie izraelskej genocídy v Gaze na verejnom podujatí na Námestí slobody v Bratislave. Takto to dopadlo.

(Ospravedlňte, prosím, horšiu kvalitu zvuku.)

 


YouTube Direkt

 

Ani on, podobne ako kandidujúci europoslanec Martin Hojsík, nebol schopný dať žiadnu odpoveď na to, čo by urobil, na zastavenie izraelských zločinov v Gaze. Vraj si to musí najskôr naštudovať. Lebo 7 mesiacov bolo málo na naštudovanie jednoduchej veci, že genocíde sme povinní zabrániť. Konkrétnymi krokmi, nie vyhýbavými rečami.

Ešte som dal ľahkú možnosť svoj súhlas so sankciami alebo embargom neskôr odvolať, keby nesúhlasil s konkrétnym návrhom, ktorý by dostal na stôl. Teraz by stačilo vysloviť iba všeobecný súhlas s princípom vytvárania reálneho tlaku na Izrael (nie citlivého diplomatického, ktorý doteraz nič nevyriešil). Ani takúto nízku latku nedokázal prekročiť. Za 7 mesiacov si nenaštudoval ani tak málo. Veď prečo by sa bývalý premiér a líder kandidátky do Európskeho parlamentu mal zaoberať nejakou genocídou, navyše, podporovanou európskymi štátmi, ktoré by ju naopak (aj spolu s EÚ) vedeli zastaviť, keby chceli?

Môžu si však takýto nezáujem o brutálne zločiny nášho spojenca dovoliť demonštrovať politici strany, ktorá sa ostentatívne hlási k ľudským právam? Oni si zjavne myslia, že áno. Čo si, ale, myslia ich (potenciálni) voliči a voličky?

 

„PS je príliš diplomatické ohľadom Gazy“

18.06.2024

Už dlhší čas nosím v hlave nápad začať robiť rozhovory so zaujímavými ľuďmi na zaujímavé, najmä spoločensko-politické otázky. Nedávno sa ten nápad dočkal prvého pokusu. S Petrou Kováč som sa porozprával o chystanom proteste, ktorý sa medzičasom už udial. To bol prvý dôvod rozhovoru. YouTube Direkt Druhý dôvod bol jej názor na mlčanie Progresívneho [...]

Michal Šimečka o Gaze: Vykrúcanie a nedodržaný sľub

04.06.2024

Celé sa to začalo v pólke apríla na diskusii Progresívneho Slovenska. Michal Šimečka sa na nej vyhol odpovediam na dve závažné otázky. Tak som hneď po jej skončení za ním zašiel osobne a spýtal sa ho. Výsledok si môžete pozrieť nižššie. YouTube Direkt Jeho vyhýbanie a falošný sľub rozhovoru spôsobil, že som sa iba viac odhodlal nenechať sa odbyť ani oklamať [...]

Kandidáti Smeru o Gaze: Výhovorky a pokrytectvo

03.06.2024

V polovici mája som vyspovedal niekoľko ľudí z kandidátnej listiny PS do eurovolieb. O izraelských zločinoch v Gaze buď nič nevedeli (okrem toho, že je to strašné) alebo verklikovali naučené „bezpečné“ frázy o tom, ako odsudzujú obe strany a veľmi by si želali mier. Pri otázkach o konkrétnych opatreniach, ktoré by dotlačili Izrael k zastaveniu sedem mesiacov [...]

Urbáni

Zomrel bývalý poslanec za HZDS Milan Urbáni, podľahol ťažkej chorobe

18.06.2024 07:26

Do politiky vstúpil v roku 2002, keď bol zvolený za poslanca Národnej rady SR za HZDS Vladimíra Mečiara.

migranti

Varšava žiada Nemecko, aby vysvetlilo incident s migrantami vyvezenými do Poľska

18.06.2024 06:29

Nemecká polícia minulý piatok údajne odviezla rodinu afganských migrantov za hranice a nechala ju na parkovisku.

Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana vyslobodenie

Vyjednávač Izraela pre AFP: Desiatky rukojemníkov v Gaze sú s určitosťou nažive

18.06.2024 06:22

Tisíce ľudí v Jeruzaleme vyjadrovali nespokojnosť s Netanjahuovou vládou.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Väčšina Ukrajincov stále považuje Zelenského za prezidenta. Putin pochválil KĽDR

18.06.2024 06:10, aktualizované: 08:15

Aj keď prezidentovi Zelenskému uplynulo funkčné obdobie, aj bez volieb ho podľa prieskumu 70 percent Ukrajincov považuje za svojho prezidenta.