Môžeme odpustiť ale nezabudneme

13. mája 2014, kandalaft, Palestína

Vo štvrtok 15. mája si Palestínčania budú pripomínať Nakbu (katastrofu), teda násilné vyhnanie palestínskych civilistov z ich vlasti izraelskými oddielmi. Následkom masakrovania Palestínčanov a etnického vyčistenia územia novovznikajúceho Izraela sa polovica palestínskeho národa dala na útek. 700 000 palestínskym utečencom Izrael uzavrel hranice a tých, ktorí sa pokúsili vrátiť domov tajne, izraelskí vojaci strieľali. Dodnes majú títo utečenci zakázané vrátiť sa do vlasti.

 

Palestínčania na úteku:

1 72

 

1 731 78

1 94

1 97

1 84

1 92

1 93

Palestínčania v utečeneckých táboroch:

79

95

 

96

83

75

76

91

85

90

86

 

Máme dobrý zvyk pripomínať si veľké tragédie z minulosti. Holokaust, genocída Ukrajincov či genocída Arménov sú často spomínaným príkladmi v médiách. Genocídu pôvodných obyvateľov Ameriky médiá tak často nespomínajú, ale všetci o nej dobre vieme z mayoviek a westernov. Zo súčasnejších udalostí spomíname na genocídu v Rwande či etnické čistky v bývalej Juhoslávii. O Nakbe na Slovensku nie len, že málo kto vie, ale príbeh o vzniku Izraela je navyše obalený do opačného mýtu o hrdinskej obrane malého demokratického štátu proti presile okolitých arabských vojsk, ktoré ho napadli hneď v prvý deň existencie. Palestínčania sú v tomto príbehu neviditeľní.

Britský denník The Guardian pred týždňom uverejnil interaktívnu mapu Palestíny s okolo 500 dedinami, ktoré boli izraelskými oddielmi zničené. Môžete si všimnúť, že s ich likvidáciou izraelské komandá začali dávno pred vyhlásením nezávislosti a pred vstupom arabských vojsk do vojny.

 

z 71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hoci v minulosti bola populárna izraelská dezinformácia o tom, že Palestínčania odišli dobrovoľne a bez nátlaku, prípadne na príkaz generálov arabských armád, dnes už aj najlepší izraelskí historici priznávajú, že veľká väčšina z nich utiekla zo strachu pred zabitím vyvolanom masakrami vykonanými izraelskými ozbrojencami v palestínskych dedinách a že mnohí z nich boli aktívne vyháňaní izraelskými vojakmi streľbou do vzduchu a vyhrážkami.

(FILES)This file picture dated 1969 show

V zahraničí už Nakba nie je tabu. Uvidíme či slovenské médiá toto výročie opäť prejdú mlčaním alebo si konečne Nakbu všimnú?

 

Súvisiace články:

Izraelský veterán: Palestínčanov sme zabíjali a vyháňali

Iqrith – Vyhnanie a návrat kresťanských Palestínčanov

Vznik problému palestínskych utečencov v rokoch 1947-1949: Medzi mýtmi a skutočnosťou 

Nakba – Plestínska tragédia