Založ si blog

Židia proti rasizmu

V predchádzajúcom článku som opísal zvyšujúcu sa úroveň rasizmu a militarizmu v izraelskej spoločnosti. Niektorí ľudia môžu podobné odkazy pochopiť nesprávne, ako očierňovanie Židov a vyvolávanie antisemitskej nenávisti. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Medzi Židmi a Izraelčanmi je množstvo príkladov obdivuhodných, odvážnych a charakterných ľudí, ktorí by nám v mnohom mohli byť vzorom a ktorí si zaslúžia veľké ocenenie. Jednou z nich je americká spisovateľka Naomi Wolf.

 

003g

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po tom, čo sa pobožnosť v jej synagóge skončila bez jedinej zmienky o masakri v Gaze, na protest napísala na svoj facebook: „Plačem nad genocídou v Gaze, pretože som dcérou rodiny, ktorej polovica bola vyhladená v holokauste, a rozoznám genocídu, keď ju vidím. Ľudia sa pýtajú prečo stojím „na tejto strane“. Tu nie sú žiadne strany. Oplakávam všetky obete. Ale všetky zákony medzinárodného práva a zákonov vojny sú porušované útokmi na civilistov v Gaze. Stojím pri ľuďoch v Gaze, presne z toho dôvodu, že veci sa mohli vyvinúť inak, keby viac ľudí stálo so Židmi v Nemecku. Stojím s ľuďmi Gazy, pretože nikto nestál s nami.“

 

Svoje rozčarovanie nad politikou Izraela vyjadril aj jeden z lídrov amerických Židov, rabín, bývalý predseda Americko-židovského kongresu a Rady synagóg Ameriky, a syn jedného z vodcov sionizmu v Európe, Henry Siegman. Hovorí, že cieľom Izraela je zničiť vládu národnej jednoty v Palestíne, že Izrael svojou najväčšou vojenskou operáciou na Západnom brehu za posledných desať rokov vyprovokoval Hamas k ostreľovaniu Izraela raketami, a že Izrael chce zabrániť vzniku palestínskeho štátu, pretože chce celú Palestínu pre seba.

 


 

Celý rozhovor trvá približne hodinu – odporúčam si ho vypočuť celý. V tejto časti Henry Siegman hovorí o svojom obrate zo sionistu na kritika izraelskej politiky a tiež vyvracia vžité “argumenty” podporujúce izraelskú politiku. Hovorí tiež o peripetiách svojej rodiny, ktorá ušla z Hitlerom ovládaného Nemecka do Belgicka, keď bol dieťaťom, o tom ako sa presúvali z miesta na miesto v snahe emigrovať z Európy po tom, čo Nemecko okupovalo takmer celý kontinent, a o tom ako sa tesne vyhli zatknutiu gestapom. Najväčším poučením z holokaustu pre neho nie je fakt, že sú na svete ľudia, ktorí dokážu vykonať nepredstaviteľné zlo, ale, že slušní, kultúrni ľudia, ktorých normálne považujeme za dobrých, dovolia, aby také zlo bolo páchané: “Nemecká spoločnosť, to neboli monštrá, ale boli v pohode s tým čo robila nacistická mašinéria… Pointa je tá, že poskytli dôkazy o tom, že slušní ľudia sa dívajú na zlo a nič nespravia. To je najdôležitejšie poučenie z holokaustu. Nie Hitlerovia a SS, ale, že spoločnosť to dovolí.” 

 

V druhej časti kritizuje obsesiu amerických Židov obhajobou Izraela a skutočnosť, že Izrael sa pre mnohých z nich stal obsahom ich židovskej identity na úkor iných obsahov. Kritizuje rabínov v synagógach, ktorí takmer v každej šábesovej omši obhajujú Izrael. Hovorí tiež o izraelských osadách, ktorých cieľom je zabrániť vzniku palestínskeho štátu. Podľa neho, tento zámer sa už podaril a ak ešte je šanca na realizáciu dvojštátneho riešenia, potom len za predpokladu, že USA prestanú poskytovať všemožnú politickú, vojenskú a ekonomickú pomoc Izraelu a že Palestínčania budú žiadať plné občianstvo v jednom spoločnom demokratickom štáte v celej historickej Palestíne. Iba pod takýmto nátlakom, podľa Siegmana, si Izrael uvedomí, že mu neostáva nič iné ako umožniť vznik palestínskeho štátu.

 

Aj Hajo Meyer, ktorý ako 9-ročný prežil desať mesiacov v nacistickom koncentračnom tábore, vysvetľuje prečo sa Židia musia ozvať proti izraelským zločinom. Hovorí, že medziľudská etika a humanizmus, ktorých boli Židia pioniérmi a ktoré sú zapísané v Starom zákone, sú pre neho zdrojom hrdosti, no to, čo robí Izrael, je úplný opak toho čo je podstatou “židovstva”. Podľa neho Izrael sa správa k Palestínčanom podobne ako sa nacisti správali k Židom:

“Správajú sa k nim ako k zberbe či parazitom. Hovoria o nich ako napríklad náčelník generálneho štábu izraelskej armády, že Palestínčania sú rakovinovým nádorom. Takýto spôsob rozprávania mali nacisti. Toto hovorili o mne, keď som bol chlapec, židovský chlapec v Nemecku.”

 


 

V podobnom duchu, ako Naomi Wolf a Henry Siegman, aj on vysvetľuje, prečo sa treba postaviť proti Izraelskej neľudskej politike:

 

“Keď nacisti dávali Židov do plynu, svet mlčal. Teraz svet mlčí, keď Židia, alebo Izraelčania, týrajú, ponižujú Palestínčanov a kradnú ich zem. A svet mlčí. Chcem prebudiť svet… Našim hlavným cieľom, je ukázať svetu, že sme Židia, sme Židia so svedomím, a chceme ukázať, že musíte kritizovať Izrael ak vôbec chcete niečo dobré pre Židov vo svete, pretože to čo Izrael robí, ničí židovský svet a židovské dedičstvo.”

 

Hajo Mayer, tieto slová vyslovil už pred niekoľkými rokmi. Na aktuálnosti však nič nestratili a je zvlášť vhodné pripomenuť si ich v súvislosti s masakrom v Gaze.

 

V ostatných týždňoch sa po celom svete konali demonštrácie na podporu práv Palestínčanov a proti izraelskej agresii proti ľuďom v Gaze. 9. augusta na dosiaľ najväčšej demonštrácii v Londýne vystúpil aj mladý britský Žid, organizátor židovského bloku na demonštrácii, Barnabie Raine, s nasledovným odkazom:

 

„S hrdosťou tu dnes stojím ako židovský chalan zo severného Londýna v solidarite s ľuďmi v Gaze. Nemýľte sa, odkaz holokaustu nie je, že máme zatvárať oči pred utrpením iných ľudí, v mene sebaochrany. Odkaz holokaustu nie je, že niektoré životy sú hodnotnejšie ako iné, alebo že iba niektoré prípady smrti sú hodné zármutku. Odkaz holkaustu je, že zločiny sú páchané, keď ľudia zabúdajú, že všetci sme ľudské bytosti.

 

Takže ja tu dnes nie som napriek židovskej histórii, som tu kvôli židovskej histórii. Som tu, pretože moji prarodičia vedeli čo to znamená byť vylúčení a byť obeťami rasizmu. Vedeli čo to znamená byť vyhnaní zo svojho domova a stať sa utečencami. Takže ja nikdy nemôžem zavrieť oči nad vyháňaním ľudí, ich diskrimináciou, okupáciou a vyčleňovaním, nech sa deje kdekoľvek, kýmkoľvek voči komukoľvek.”

 


 

Židov, ktorí majú dosť zneužívania holokaustu na obhajobu izraelskej rasistickej politiky a na umlčiavanie jeho kritkov, počuť čoraz hlasnejšie. List odsudzujúci masaker v Gaze podpísalo okolo 250 Židov, ktorí prežili holokaust, a ich potomkov. Okrem iného sa v ňom píše:

 

„Je potrebné, aby bolo počuť náš spoločný hlas a aby sme použili našu spoločnú silu, aby sme ukončili všetky formy rasizmu, vrátane pokračujúcej genocídy palestínskeho ľudu. Voláme po okamžitom ukončení blokády Gazy… „Nikdy viac“ musí znamenať NIKDY VIAC PRE VŠETKÝCH.“

 

003d

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izraelský masaker znamenal pre Gazu a jej obyvateľov obrovskú devastáciu. Na druhej strane, otvoril oči mnohým ľudom, Židom aj ostatným, ktorí doteraz odmietali vidieť to, čo je zjavné už dávno, a pomohol vliať novú silu do hnutia za ukončenie rasizmu v Izraeli.

 

Mam v Jeruzaleme bratranca. Je z kresťanskej palestínskej komunity. Momentálne je v Británii a  zúčastnil sa londýnskej demonštrácii 9. augusta. Po jej skončení napísal na facebook:

 

150 000 ľudí dnes pochodovalo ulicami Londýna za Palestínu a za Gazu. Odkaz bol jasný a hlasný: Izraelská okupácia musí skončiť – s podporou alebo bez podpory vlád sveta. Dnes sme pocítili bezprecedentnú solidaritu s palestínskym ľudom, vznik globálneho občianskeho hnutia rozhodnutého vytvoriť potrebný tlak pre dosiahnutie zmeny. Dnes sme boli svedkami zrodu novej nádeje.“

 

003e

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Je veľmi dobré, že súčasťou tohto hnutia sú aj Židia. Je dôležité, aby si každý uvedomil, že toto nie je boj proti nim. Židia nie sú naši nepriatelia, ale spojenci v boji za spravodlivosť a proti všetkým formám rasizmu, vrátane antisemitizmu. Naše osudy sú previazané viac než sme ochotní pripustiť a sloboda a bezpečnosť nikoho z nás nie je kompletná bez slobody a bezpečnosti ostatných. Toto je náš spoločný zápas za rovnosť a slobodu všetkých ľudi.

 

Preto, ako povedal Barnabie Reine, vyššie spomínaný židovský mladík na londýnskej demonštrácii:
V začiatkoch 20. storočia ľudia z celého sveta zo všetkých možných kútov spoločnosti mohli vyhlásiť „aj ja som Žid“. Keď apartheid vládol na Zemi, ľudia mohli povedať „aj ja som juhoafrický černoch.“ Nuž, dnes ľudia zo všetkých kútov spoločnosti, z celého sveta sa spájame a tisícky z nás, milióny z nás hovoria: „Všetci sme Palestínčania.“

 

003f

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Voľné pokračovanie tohto článku, s množstvom ďalších príkladov Židov, ktorí hlasno protestujú proti izraelskej politike, nájdete tu: Židia proti izraelskému režimu

Súvisiace linky:

GAZAWI – kultúny večer v čajovni v podzemí

Izrael sa zbláznil, treba mu pomôcť

Ako sa zo mňa nestal antisemita

Manuál izraelskej vojnovej propagandy

Izrael-Palestína sa topí vo vlne nevídaného násilia

Západné hodnoty áno. Ale ktoré?

27.05.2024

Objavuje sa zvláštny fenomén. Mnohí ľudia, ktorí o sebe hovoria, že bránia demokraciu, ľudské práva, západné hodnoty, paradoxne obhajujú režim apartheidu, ktorý je v hlbokom rozpore s demokraciou a ktorý už vyše sedem mesiacov brutálne pošliapava ľudské práva nevídaným spôsobom. YouTube Direkt Všetky možné nestranné inštitúcie hovoria, že Izrael pácha v [...]

Ľudovít Ódor o Gaze: Nenaštudoval som si to

22.05.2024

Od atentátu na premiéra Fica sa veľa hovorí o hraniciach pri kritike a komentovaní politiky. Súhlasím, treba hľadať správnu mieru a formu, nie však abdikovať na akúkoľvek kritiku. Tak to hovorí aj predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Na odpovede ďalšieho kandidáta – vlastne rovno lídra kandidátky do eurovolieb – práve tejto strany sa tu pozrieme. [...]

Kandidát PS: Ja Gazu neriešim

13.05.2024

Progresívne Slovensko, podobne ako Ivan Korčok, by mala ako strana, ktorá presadzuje ľudské práva vystupovať na obranu palestínskeho civilného obyvateľstva, ktoré je už sedem mesiacov likvidované v Izraelom úmyselne vyvolanom hladomore, etnických čistkách a genocíde. Žiaľ, podobne ako Korčok, na to títo politici zvysoka kašlú. Tak som sa ich bol opýtať osobne. [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.