Vianoce v skutočnom Betleheme

19. decembra 2016, kandalaft, Palestína

Vianoce sú veľkou oslavou aj v krajine, kde sa príbeh, ktorý v tento sviatok oslavujeme, odohral. Vo Svätej zemi žili prví kresťania a žijú tam dodnes. Palestínski kresťania sa hlásia k obom svojim identitám – kresťanskej aj palestínskej. Logicky, najviac žije oslavami mesto, kde sa Ježiško podľa tradície narodil – hlavné mesto Vianoc, Betlehem.

 


 

Každý rok tam prebieha verejné rozsvietenie vianočného stromu len niekoľko desiatok metrov od miesta narodenia. Takto vyzeralo minuloročné:

 

70d

(Radio Mawwal)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všimnite si palestínsku zástavu na vrchole stromčeka a slovo “falastíny” z úst moderátorky okolo minúty 2:10, ktoré v Arabčine znamená “palestínsky”. Hovorí o tom, že ďakujú 65 kostolom v 15 krajinách sveta, ktorých zvony v ten deň zvonili v solidarite s palestínskym ľudom.

 

Vianočný stromček vysvecujú aj kresťania z etnicky vyčistenej palestínskej dediny Iqreth, ktorú Izrael zbombardoval začiatkom 50. rokov a od vtedy znemožňuje jej obyvateľom – občanom Izraela – vrátiť sa do nej. Oni sa však nevzdávajú a dnes už tretia generácia sa usiluje ju napriek prekážkam obnoviť. Súčasťou ich zápasu je aj slávenie Vianoc vo svojej pôvodnej dedine

 

(Foto: FB Iqrith)

 

Verejné oslavy Vianoc v Palestíne, to sú v prvom rade bubnové a gajdové pochody skautov a skautiek, ako je ten, ktorý sa odohral pri vysvietení vianočného stromčeka v palestínskom mestečku Beit Sahur pred dvoma týždňami:

 

70e

(Radio Mawwal)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vianočné pochody predvádzajú skautské oddiely rôznych kresťanských cirkví a organizácií, napríklad Orly Don Bosca v Betleheme počas pravoslávnych osláv:

 


 

Oddiel Terra Santa (Svätá zem):

 


 

Asýrski skauti:

 


 

Katolícki skauti:

 


 

Možno ste si vśimli, súčasťou Vianoc v Palestíne je dedo ponášajúci sa na Santa Clausa. Áno, v zásade je to on, ibaže tu ho volajú Baba Noel (poarabčený fracúzsky Papa Noel). On tu nosí darčeky.

 

Treba podotknúť, že Baba Noel tu nie je vnímaný ako západniarsky import, ako to je na Slovensku vo vzťahu k Santa Clausovi. Baba Noel je tu súčasťou Vianoc príliš dlho na to, aby sa neho niekto hneval, že vytlačil Ježiška, zvlášť keď Ježiška nevytlačil, keďže tu tradícia nosenia darčekov Ježiškom nikdy nebola.

 

70b

(Malí palestínski Baba Noelovia. FB Palestinian Christians)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V niektorých lokalitách majú aj svoje osobité tradície. V dedine Elabún, napríklad, otvárali vianočné trhy pochodom za účasti skautov, Baba Noelov, folklórnej skupiny a kňaza spevom “dvere nášho kostola sú zamknuté, kľúčom je tvoje meno, Ježiš,” a podobne.

 

70f

(Aman Qaryati Elabun)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ako všetko iné aj Vianoce sa tu konajú v tieni izraelskej vojenskej okupácie, ktorá znemožňuje riadny život ľudí v Palestíne – muslimom aj kresťanom. Aj Baba Noelom.

 


 

Ako po iné roky, aj tieto Vianoce si ľudia na Slovensku budú prostredníctvom kolied, drevených či živých betlehemov pripomínať miesto narodenia Ježiša. Bolo by pekné spomenúť si pri tom aj na skutočný Betlehem a ľudí, ktorí v ňom žijú.

 

Súvisiace články

Poznáme problémy palestínskych kresťanov?

Palestínski kresťania – zabudnutá obeť okupácie

Veľká noc v Jeruzaleme, Betleheme a Ramalláhu

Iqrith – Vyhnanie a návrat kresťanských Palestínčanov

Izraelu cenzúra dokumentu CBS nevyšla

Databáza zdrojov o Palestíne