V sobotu 14. októbra sa stalo niečo nevídané. Filmový festival ľudských práv Jeden svet sa pravdepodobne stal prvým podujatím na Slovensku, z ktorého umelec stiahol svoje dielo kvôli bojkotu Izraela.
Organizátori si pri dileme, či odvysielať na sobotu plánované premietanie filmu Vďaka Bohu, že je piatok alebo podržať partnerstvo s Izraelom aj po našej prvotnej výzve, vybrali druhú možnosť. Ich tvrdohlavé trvanie na partnerstve s vládou rasistického režimu vyústilo do oznámenia režiséra Jana Beddegenoodtsa, že sťahuje svoj film z festivalu. Informácia o sobotnom premietaní filmu z ich stránky následne zmizla. Tí, ktorí si zmenu nestihli všimnúť a prišli si film pozrieť, obišli naprázdno.
Poďakovanie od obyvateľov Nabi Saleh
K rozhodnutiu režiséra nedovoliť premietnuť film na podujatí pod logom izraelskej vlády zásadnou mierou prispeli obyvatelia okupovanej dediny Nabi Saleh v Palestíne, ktorí v jeho dokumente vystupujú. V nedeľu zverejnili poďakovanie režisérovi a vyzvali ostatných umelcov, aby nasledovali jeho príklad:
Ľudová rada Nabi Saleh vyjadruje svoju vďaku režisérovi Janovi Beddegenoodtsovi za vypočutie našej výzvy ako aj výzvy PACBI (Palestínska kampaň pre akademický a kultúrny bojkot Izraela) na zrušenie premietania jeho filmu „Vďaka Bohu, že je piatok“ na filmovom festivale ľudských práv Jeden svet v Bratislave na protest proti sponzorstvu od vlády Izraela.
Film s plánovaným premietaním v sobotu 14. októbra zachytáva nenásilný odpor našej malej dediny so 600 obyvateľmi proti izraelskému útlaku, vojenskej okupácii a krádeži pôdy. Každý piatok počas troch rokov naša malá dedina protestovala proti porušovaniu našich ľudských práv, pričom sme museli čeliť násilnej represii, slznému plynu, nábojom obaleným gumou či ostrej streľbe.
Veľmi by sme chceli, aby medzinárodné publikum videlo film a aby sa dozvedelo o našom zápase, ale nemôžeme byť a nebudeme použití ako figový list pre izraelskú propagandu.
Sme hlboko znepokojení skutočnosťou, že mimovládna organizácia Človek v ohrození pre svoj ľudskoprávny filmový festival prijala sponzorstvo od izraelskej vlády, čím umožnila budiť zdanie, že izraelský režim okupácie, osadníckeho kolonializmu a apartheidu je podporovateľom ľudských práv.
Keďže organizátori festivalu si film o našom zápase prezerali, musia vedieť, že ide o rovnaké izraelské inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za krádež našej pôdy a vodných zdrojov, zatýkanie našich mužov, žien a detí, podrobovanie našich rodín hrozným nočným raziám, množstvo zranení našich bratov a sestier, vrátane zabitia troch ľudí (Mustafa Tamimi, 28, v roku 2011; Rušdi Tamimi, 28, v roku 2012; Saba Nidal Obaid, 20, v roku 2017).
Je nám ľúto, že organizácia Človek v ohrození sa rozhodla ignorovať opakované výzvy na odmietnutie izraelského sponzorstva, čím donútila režiséra prijať jediné možné principiálne rozhodnutie za daných okolností: zrušiť premietanie filmu „Vďaka Bohu, že je piatok“.
Jan Beddegenoodts sa tak pridal k množstvu ďalších filmárov a umelcov so svedomím, ktorí odmietli prepožičať svoje meno pre whitewashing izraelských zločinov proti našim ľuďom a stoja v solidarite s palestínskym zápasom za slobodu a sebaurčenie a s našou snahou o rovné ľudské práva pre všetkých.
Ľudová rada Nabi Saleh je súčasťou Koordinačnej rady ľudového zápasu, ktorá je členom Palestínskej koalície za bojkot, stiahnutie unvestícií a sankcie (BDS). Vyzývame zúčastnených filmárov, aby stiahli svoje filmy z festivalu Jeden svet, ktorý prijatím sponzorstva od Izraela, jedného z najhorších porušovateľov ľudských práv, urobil z ľudských práv frašku.
To by bol hmatateľný akt solidarity s našim nenásilným zápasom za ľudské práva.
Stanovisko obyvateľov Nabi Saleh bolo publikované na portáli poleblog.sk.
Súvisiace články
Rasistický režim partnerom slovenského ľudskoprávneho festivalu
Celá debata | RSS tejto debaty