V pondelok začiatkom tohto týždňa sme sa zišli pred izraelským veľvyslanectvom v Bratislave a tichým kľačaním, so zaviazanými očami, symbolizujúc palestínskych väzňov sme žiadali prepustenie Ahed Tamimi, ako aj ostatných Palestínčanov držaných v izraelských väzniciach z politických dôvodov. Uverejnili sme aj nasledujúcu tlačovú správu a fotografie vyhotovené Hanou Fábry:
Kto pomôže 16-ročnej Ahed?
Pondelok 8. januára 2018, Bratislava
Dnes o druhej popoludní sa uskutočnilo tiché zhromaždenie pred izraelským veľvyslanectvom v Bratislave, kde účastníci a účastníčky na kolenách a so zaviazanými očami žiadali prepustenie 16-ročnej Ahed Tamimi z väzenia a zrušenie súdneho procesu vedeného proti nej.
Ahed žije v Nabi Saleh, malej palestínskej dedine s niekoľko sto obyvateľmi, pod izraelskou okupáciou. Na území dediny, vrátane pozemkov v súkromnom vlastníctve obyvateľov, sa už približne 40 rokov rozrastá izraelská osada Halamiš. Okupační vojaci z tohoto dôvodu bránia ľuďom z Nabi Saleh v prístupe na vlastné pozemky. Keď pred vyše 10 rokmi osada a armáda zabrali aj miestny vodný prameň, obyvatelia dediny začali protestovať. Ahedini rodičia patria medzi vedúce osobnosti nenásilného hnutia v dedine. Podporiť ich prichádzajú nenásilní aktivisti z celého sveta, aj z Izraela. Ahed sa zúčastňuje protestov odmalička.
Armáda na ich z veľkej časti pokojné demonštrácie odpovedá bitím, streľbou slzných kanistrov, kovových nábojov s pogumovaným povrchom, či ostrými nábojmi a zatýkaním. Troch ľudí z dediny už vojaci zabili, vrátane Ahediných strýkov, desiatky zranili a väznili, vrátane detí. Jej rodičov a brata zatkli už veľakrát. Jej otec Bassem Tamimi, ktorého v zinscenovanom procese odsúdili na 4 mesiace väzenia, bol organizáciou Amnesty International vyhlásený za väzňa svedomia.
Izraelské úrady prišli zatknúť Ahed o 3:00 v noci niekoľko dní pred Vianocami po masovom rozšírení videonahrávky, na ktorej je zaznamenané, ako dala izraelským vojakom niekoľko faciek a kopancov. Izraelské úrady sa teraz usilujú nájsť akékoľvek zámienky aj z minulosti, aby z nej urobili odstrašujúci príklad pre Palestínčanov, ktorí sa odmietajú zmieriť so životom bez základných ľudských a občianskych práv pod okupáciou.
K uvedenému incidentu je dôležité pripomenúť, že sa udial na dvore pred domom Ahed počas jednej z častých razií armády v dedine. Vojaci počas nej strieľali a usilovali sa vojsť aj do ich domu. Ahed s ďalšími príbuznými vojakom bránili vo vstupe do domu a vyháňali ich z vlastného dvora, kam vojaci vstúpili bez opýtania a bez súhlasu Tamimiovcov, a z ktorého odmietli odísť. Krátko pred tým vojaci postrelili Ahedinho bratranca do hlavy. V čase incidentu ležal v kóme s guľkou v hlave.
Domnievame sa, že vzhľadom na bezprostredné okolnosti, ako aj na dlhodobý stav permanentného beztrestného násilia zo strany okupačnej armády, Ahedino správanie nie je zločinom. Je to okupačná armáda, ktorá už samotnou svojou prítomnosťou v dedine pácha násilie, podobne ako ho svojou prítomnosťou páchali armády Varšavskej zmluvy pri okupácii Československa v roku 1968.
Dôležitá je aj skutočnosť, že Izrael súdi Ahed na vojenskom súde, kde sa miera usvedčenia Palestínčanov pohybuje okolo neuveriteľných 99%. Izrael je jediná krajina na svete, ktorá má vojenský súd pre deti – iba pre palestínske. Medzinárodné organizácie, vrátane UNICEF, dlhé roky kritizujú zaobchádzanie izraelských silových zložiek s palestínskymi deťmi, ktoré často hraničí s mučením. Izrael porušuje práva Palestínčaniek a Palestínčanov aj väznením v tzv. administratívnej väzbe, v rámci ktorej držia vo väzení ľudí bez rozsudku a bez obvinenia 6 mesiacov, ktoré následne môžu neobmedzený počet ráz predĺžíť o ďalších 6 mesiacov.
Izraelské súdy pristupujú k palestínskym a izraelským páchateľom diametrálne odlišne – za rovnaké správanie izraelských občanov trestajú zriedka a veľmi nízkymi trestami. Izraelská ľudskoprávna organizácia Ješ Din v decembri 2017 zverejnila najnovšie výsledky monitoringu vyšetrovania. Vyplýva z neho, že z približne 1200 prípadov ideologicky motivovaného násilia Izraelčanov voči Palestínčanom iba 8,1% prípadov viedlo k vzneseniu obvinenia a iba 3% prípadov k odsúdeniu páchateľov.
Vo svetle týchto skutočností žiadame okamžité prepustenie Ahed, jej mamy Nariman, ktorú zatkli v rovnaký deň, keď sa prišla dožadovať prítomnosti pri vypočúvaní dcéry, ako aj ostatných politických väzňov v izraelských väzniciach. Veríme, že na území historickej Palestíny majú všetci jej obyvatelia právo na rovnosť, slobodu a bezpečie.
ak Teba niekto riadi, je to Tvoj problém. ...
Už si čítal v biblii ako sa dostali Slováci ...
ale takto sa správajú židia.. presne to čo ...
Pán bloger vďaka za reportáž z pred izraelského... ...
on to dobrevie ..chazar..len pre nich je demokracia... ...
Celá debata | RSS tejto debaty