Multikulti v podaní muslimov, židov a kresťanov

Skončil sa ďalší rok. Pod vplyvom mediálneho obrazu o vzájomných vzťahov kresťanov, muslimov a židov, v ktorom prevažovali neveselé až tragické udalosti, je ľahké nevšimnúť si príklady priateľstva, spolupráce a vzájomnej pomoci medzi veriacimi týchto monoteistických náboženstiev, ktoré sa počas roka 2015 udiali. A všímať si ich treba.

 

Tak napríklad, pred nedávnom obletela svet správa o nenásilnom hrdinstve muslimských cestujúcich v Keni, ktorí ochránili kresťanov v autobuse napadnutom teroristami z Al-Šabáb. Svojich kresťanských spolucestujúcich muslimovia odmietli vydať teroristom na zabitie, odmietli prezradiť, kto z nich je kresťan, ženám dali okolo hlavy šatky, aby boli neidentifikovateľné, zostali v jednej skupine s kresťanmi a teroristom povedali, že ak chcú zabiť kresťanov, musia zabiť všetkých, teda aj muslimov. Teroristi odišli.

 

Ešte koncom minulého roka sa stala udalosť, ktorá sa nedostala do môjho minuloročného zhrnutia. V sviatočnom období okolo Vianoc a Nového roka neznámi útočníci vo Švédsku napadli mešitu zápalnými fľašami, pričom zranili piatich veriacich. Na druhý deň niekoľko sto Švédov prišlo mešite vyjadriť podporu a jej steny oblepili papierovými srdiečakmi. Po sérii podobných útokov na mešity sa tisíce ľudí zišlo na demonštrácii podpry muslimom.

 

37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Foto: jisalhababe/Twitter)

 

Ďalší príklad spolupráce a pomoci je z USA, kde americkí muslimovia organizovali zbierku na obnovu afroamerických kostolov zničených po vlne podpálačských útokov rasistami. Za prvé tri dni vyzbierali vyše 20 000 USD.

 

V kanadskom Peterborough v Ontariu, zase židia pomohli muslimom. Po tom, čo mešita bola poškodená podpalačským útokom islamofóbov, Kanaďania z okolia vyjadrili solidaritu miestnej muslimskej komunite a svoje priestory na modlitbu muslimom ponúkla neďaleká synagóga.

 

,  37b

 

 

 

 

 

 

 

 


 

(Foto: Christopher Katsarov/Canadian Press)

 

Vo francúzskom Arlone naopak muslimovia tento rok zbierali peniaze na záchranu miestnej starej synagógy.

 

37c

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Foto: Belga)

 

Aj v kanadskom Ontáriu mešita zbierala peniaze, tento krát na opravu katolíckeho kostola poškodeného vandlami. Jedným z nich bol 22-ročný muslim trpiaci schyzofréniou. Celú škodu vyčíslenú na 10 000 dolárov zaplatili muslimovia.

 

Ukážka spolupráce medzi židmi a muslimami sa odohrala aj v nemeckom Marburgu. Na dopísanie posledných slov novej Tóry zvyknú v synagóge pozvať ako čestného hosťa významnú osobnosť mesta. Tento krát pozvali predsedu muslimskej obce, aby spolu s rabínom napísal posledné slová.

 

35a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Foto: hessenschau)

 

V Michigane majú projekt spolupráce židov a muslimov, v ktorom spolu organizujú deň charity na Vianoce. Počas neho pomáhajú kresťanským susedom, roznášajú jedlo seniorom, darčeky chudobným rodinám, pracujú v útulkoch zvierat, navštevujú ľudí v domovoch dôchodcov, varia bezdomovcom a podobne. Tento rok sa vianočnej dobrovoľníckej akcie zúčastnilo okolo 1000 muslimov a židov.

 

35b

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Foto: MMCC)

 

Minulý rok začal veľkými teroristickými útokmi v Európe. Po útoku na synagógu v Kodani, mladý muslim v Nórsku zorganizoval živú reťaz okolo synagógy v Osle. Na symbolickej ochrane židov pred terorizmom sa takto zúčastnilo vyše tisíc muslimov. Na akcii bolo počuť heslá „Nie antisemitizmu. Nie islamofóbii.“

 


 

Za ocenenie stojí práca organizácie Rabíni za ľudské práva, ktorá pomáha farmárom v Palestíne sadiť nové olivovníky namiesto tých, ktoré im zničili izraelskí osadníci. Spoločným sadením stromov Židia a Palestínčania takto prinášajú kúsok mieru do krajiny sužovanej násilím.

 


 

Podobnou iniciatívou, ktorá spája Židov, Arabov a zahraničných aktivistov je projekt organizácie ICAHD. Aj tento rok pomáhali Palestínčanom znovuvybudovať ich domy zbúrané izraelskou armádou.

35c

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


(Foto: Jeff Halper)

 

Po teroristických útokoch na Charlie Hebdo začiatkom tohto roka Francúzsko zareagovalo demonštráciou solidarity a jednoty. Na námestiach bolo vidieť vlajky všemožných krajín a ľudí rôznych vierovyznaní. Na fotke vyjadrujúcej ducha spolupatričnosti vidno dvoch mužov s nápismi „Som žid, mám rád muslimov“ a „Som muslim, mám rád židov“.

 

35d

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


(Foto: Mierové hnutie)

 

Snáď ešte silnejším momentom bola situácia, keď sa za potlesku okolostojacich objali ľudia s izraelskou a palestínskou vlajkou.

 


 

Aj po nedávnych novembrových útokoch v Paríži Francúzi demonštrovali svoju spolupatričnosť s obeťami a odmietnutie extrémistického násilia. Nie však iba islamistického, ale aj neonacistického. Keď sa k tichej spomienke na obete chceli pridať neonacisti s islamofóbnymi pokrikmi a nápismi, celé námestie ich vyhnalo preč.

 


 

Inak sa k islamofóbnej demonštrantke postavili muslimovia z mešity v meste Columbus v USA. Na ohlásenej anti-mulsimskej demonštrácii sa zišlo, paradoxne, množstvo nemuslimských občanov, ktorí prišli vyjadriť podporu muslimom. Na strane islamofóbov sa objavila iba jedna žena s transparentmi. Na jej slová, ktorými ich prirovnala k Satanovi, muslimovia zareagovali ponukou priateľstva, pozvaním do mešity na kávu a bagel a objatiami. Zdá sa, že sa celkom spriatelili.

 


 

Koncom roka udreli na Britániu veľké povodne. Na mnohých miestach pomáhali muslimské dobrovolnícke skupiny. Ako napríklad tu v Yorku, kde britský muž zo zaplaveného domu hovorí o tom, ako boli odkázaní sami na seba dlhú dobu, kým prišli „muslimskí chlapi“. Situáciu na mieste bol pozrieť aj líder britskej opozície Jeremy Corbyn, ktorý muslimským dobrovolníkom poďakoval.

 

35g

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Foto: Brotherhood in Islam)

 

Budeme končiť oslavami Vianoc v arabskom a muslimskom svete. Tu obraz zo zdobenia vianočného stromčeka muslimkami v hidžábe na Univerzite Bir Zeit v Palestíne.

 

35e

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Foto: Palestinain Christians)

 

A obraz z Beirútu. Vianočný strom hneď vedľa mešity.

 

35f

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Foto: Giséle Dussault)

 

Už niekoľko rokov počúvame veľa o tom ako multikulturalizmus zlyhal. Nie, nezlyhal. Či budeme s ľuďmi iných vierovyznaní a kultúr žiť spolu v mieri a priateľstve záleží od každého z nás. Nech vám tieto príklady z reálneho života dodajú silu odolať strachu a nenávisti a inšpirujú k tomu, aby ste náš svet spravili krajším. Všetko dobré v novom roku.

 

Vianočné koledy od súfijských (muslimských) hudobníkov 🙂

 


 

Za článok môžete hlasovať na vybrali.sme.sk.

 

Izrael-Palestína: Nie kto z koho, ale rovnosť pre všetkých

13.09.2024

Už dlhšie sa chcem vyjadriť k jednej veci. A hoci na jednej strane by to ani nemalo byť potrebné, lebo ide o úplnú samozrejmosť, ktorá by mala byť jasná hádam aj škôlkarom, na strane druhej sa opakovane stretávam s vyjadreniami, ktoré nasvedčujú tomu, že to také samozrejmé nie je. Akoby mnohí ľudia nevedeli uvažovať inak než, že jedna strana má pozabíjať tú druhú a [...]

Hvoreckého hoax – ideme do finále

09.09.2024

Po videu zo 17. augusta, v ktorom kritizujem spisovateľa Michala Hvoreckého za šírenie lživého hoaxu, sa ozval aj samotný Hvorecký. Žiaľ korektné štandardy nebol schopný či ochotný splniť. Namiesto toho naservíroval manipulatívne zavádzanie nehodné niekoho, kto sa stavia do pozície kultúrneho človeka či ochrancu kultúry. Žiaľ šírenie hoaxu je len [...]

Výzva Hvoreckému: Ospravedlňte sa, urobte nápravu a poďte diskutovať

21.08.2024

Veľkou témou týchto dní sú protesty umeleckej a kultúrnej obce proti vládnej politike, najmä voči hulvátskym mocenským zásahom ministerky Šimkovičovej. Zdá sa akoby bola spoločnosť rozdelená do dvoch nepriateľských – politických či straníckych – táborov. Za vládu vs za opozíciu. Zjednodušene „za Smer“ vs „za progresívcov“. To je [...]

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39, aktualizované: 12:18

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami