Palestína je iná

Palestínčania nemajú radi, keď ich západné média démonizujú a vykresľujú ich vlasť iba ako nebezpečné miesto plné násilia. Vedia, že nie sú tými zombíkmi, za ktorých ich vydávajú, že Palestína je iná, plná normálnych ľudí, ktorí sa snažia iba žiť. Venujú sa hudbe, zberateľstvu, vzdelávajú mladú generáciu, tvoria filmy, maľujú, budujú start-upy, atď.

 

Ako Hanan Al Hroub, učiteľka, ktorá vyrastala v utečeneckom tábore Dheiša pri Betleheme. Jej deti sa stali terčom streľby izraelských okupačných vojakov, ktorí trafili a zranili ich otca. Aj preto sa rozhodla pomáhať nie len svojim, ale aj ostatným deťom v utečeneckom tábore prostredníctvom hier prekonávať ich traumy a zvládať frustráciu a hnev.

 

Za svoju prácu bola tento rok odmenená cenou Global Teaching Prize – obdoby Nobelovej ceny pre učiteľov. Na slávnostnej ceremónii v Dubaji desiatich finalistov ohlasil fyzik Stephen Hawking, zagratulovali im princ William, viceprezident USA Joe Biden a bývalý prezident USA Bill Clinton a cenu pre Hanan Al Haroub oznámil pápež František. Výhru 1 milión dolárov venuje na podporu žiakov a študentov, ktorí chcú ísť v jej šľapajách. Aj toto je Palestína.

 


 

Palestína to sú desiatky členov Palestínskeho mládežníckeho orchestra, ktorí koncertujú okrem rodnej Palestíny aj v rôznych mestách Európy (napríklad v Paríži či v Ríme). Toto leto sú na turné po Veľkej Británii.

 


 

Palestína to je aj filmová scéna, ktorá vyprodukovala aj filmy ovenčené svetovými cenami a niekoľko filmov nominovaných na Oscara. Tohtoročným oscarovým nominantom v kategórii krátkych filmov bol film Ave Maria.

 


 

Palestína je aj maliar Jazan Gharíb, ktorý namiesto farieb používa kávu. Na tento neobvyklý materiál prišiel, keď mal predložiť na skúšku svoje dielo, no nemal farby. Namaľoval ho teda kávou, ktorej je v Palestíne dostatok. Tento nápad sa mu zapáčil a odvtedy kreslí palestínskou kávou a svoje diela vystavuje a predáva aj v zahraničí.

 


 

Palestína to sú aj hudobníci zo zoskupenia Palestine Strings, ktorí v roku 2013 vystupovali na koncerte vysielanom BBC so známym huslistom Nigelom Kennedym a jeho orchestrom.

 


 

Kúskom Palestíny v Jordánsku je aj Widad Kawar, utečenkyňa a zberateľka palestínskeho folklóru, najmä krojov rôznych regiónov Palestíny, ktoré vystavuje v Ammáne. Takýmto spôsobom sa usiluje zachovať palestínsku históriu, kultúru a pamäť na miesta odkiaľ utečenci pochádzajú.

 


 

Palestína, to sú však aj start-upy, z ktorých najúspešnejší je Yamsafer, hotelový rezervačný systém pre región Blízkeho východu. Momentálne zamestnáva okolo 70 ľudí v Ramalláhu a nedávno získal investíciu v hodnote 3,5 milióna USD, čo je jedna z najväčších investícií v Palestíne.

 

(Foto: Founded in Palestine)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výnimočným projektom je Palestínske múzeum prírodnej histórie, dielo neúnavného prírodovedca a nenásilného aktivistu Mázina Qumsiju, ktorý bol minulý rok na prednáške v Bratislave. Vďaka jeho vytrvalosti, pomoci množstva dobrovoľníkov a partnerov zo zahraničia sa podarilo vytvoriť (a neustále rozširovať) miesto pre poznávanie prírodného bohatstva Palestíny, vplyvu človeku na ňu a vzdelávanie detí o nej a jej ochrane. (Viac o múzeu a práci Mázina Qumsiju v ňom si môžete pozrieť tu a tu.)

 


 

Palestína je omnoho viac, než bežne vidíme v médiách. Sú to milióny ľudí, ktorí sa snažia v nepriaznivých podmienkach najdlhšie trvajúcej vojenskej okupácii v modernej histórii vydobyť pre seba kúsok šťastia, rovnako ako sa o to snažíme my v omnoho priaznivejších podmienkach. Pri najbližších správach z nej by sme na to mali pamätať.

 


 

Ďalšie príklady ľudí, ktorí sa len snažia žiť a urobiť v Palestíne niečo pekné, v ďalšom článku…

 

Súvisiace články

Slovenka Lucia priniesla deťom na Blízky východ radosť a hru

Božský hlas z Gazy

Kto sú Palestínčania a čo chcú?

Mier nie je extrém

Palestínski kresťania – zabudnutá obeť okupácie

Nenásilný odpor – nočná mora izraelskej armády

Databáza zdrojov o Palestíne

Izrael-Palestína: Nie kto z koho, ale rovnosť pre všetkých

13.09.2024

Už dlhšie sa chcem vyjadriť k jednej veci. A hoci na jednej strane by to ani nemalo byť potrebné, lebo ide o úplnú samozrejmosť, ktorá by mala byť jasná hádam aj škôlkarom, na strane druhej sa opakovane stretávam s vyjadreniami, ktoré nasvedčujú tomu, že to také samozrejmé nie je. Akoby mnohí ľudia nevedeli uvažovať inak než, že jedna strana má pozabíjať tú druhú a [...]

Hvoreckého hoax – ideme do finále

09.09.2024

Po videu zo 17. augusta, v ktorom kritizujem spisovateľa Michala Hvoreckého za šírenie lživého hoaxu, sa ozval aj samotný Hvorecký. Žiaľ korektné štandardy nebol schopný či ochotný splniť. Namiesto toho naservíroval manipulatívne zavádzanie nehodné niekoho, kto sa stavia do pozície kultúrneho človeka či ochrancu kultúry. Žiaľ šírenie hoaxu je len [...]

Výzva Hvoreckému: Ospravedlňte sa, urobte nápravu a poďte diskutovať

21.08.2024

Veľkou témou týchto dní sú protesty umeleckej a kultúrnej obce proti vládnej politike, najmä voči hulvátskym mocenským zásahom ministerky Šimkovičovej. Zdá sa akoby bola spoločnosť rozdelená do dvoch nepriateľských – politických či straníckych – táborov. Za vládu vs za opozíciu. Zjednodušene „za Smer“ vs „za progresívcov“. To je [...]

Msta-S, ruská húfnica, kanón, streľba, bombardovanie, vojna na Ukrajine

Hrabko: Na dianí na Ukrajine sa nič nezmení, kým do toho nevstúpi Trump

23.11.2024 08:26

Pribúdajú politické signály, že by sa mohli začať rokovania o zastavení bojov na Ukrajine. Reálne to však bude až s Trumpom, povedal publicista.

Libanon, Bejrút

Izraelský úder otriasol Bejrútom, na mieste zničenej budovy sú mŕtvi a ranení

23.11.2024 08:05

Niekoľko mŕtvych a ranených si v sobotu skoro ráno vyžiadal izraelský vzdušný úder na obytný dom v centrálnej časti Bejrútu.

Roberta Metsolová

Šéfka europarlamentu Metsolová sa obáva nemeckých volieb, hovorí o populistoch: Koho zvolia sklamaní občania?

23.11.2024 07:50

Metsolová apelovala na proeurópske a proukrajinské strany v Nemecku, aby pred voľbami spojili svoje sily.

vojna na Ukrajine, Bachmut, Da Vinci, Dmytro Kocjubaljo

ONLINE: Rýchlo a zbesilo. Ruská raketa Orešnik doletela k Dnipru za 15 minút rýchlosťou 13-tisíc km/h

23.11.2024 07:15, aktualizované: 08:57

Nová ruská raketa, ktorú Rusko použilo pri útoku na Dnipro, mala šesť hlavíc, každá ešte šesť kusov submunície.