Stop asociačnej dohode EÚ-Izrael

Pred niekoľkými týždňami vyše 300 európskych organizácií zverejnilo výzvu predstaviteľom EÚ, aby pozastavili platnosť asociačnej dohody s Izraelom, kým ten nezačne dodržiavať ľudské práva Palestínčanov. Cieľom je motivovať Izrael k tomu, aby skutočne chcel a podnikol reálne kroky k ukončeniu vojenskej okupácie Palestíny, k ukončeniu vojenského konfliktu a k dosiahnutiu mieru. Už aj EÚ chápe, že mierovému riešeniu bráni v prvom rade Izrael a jeho tvrdohlavá politika kolonizácie Palestíny – v rozpore s medzinárodným právom – za ktorú zostáva nepotrestaný. Pozastavenie asociačnej dohody má pomôcť Izraelu vybrať si medzi pokračujúcou vojenskou okupáciou a rasistickou kolonizáciou Palestíny na jednej strane a medzi benefitmi výhodných obchodných vzťahov s EÚ, ktorá je najväčším obchodným partnerom Izraela.

 

Medzi signatármi výzvy sa nachádza aj šesť organizácií zo Slovenska:

 

Iniciatíva za spravodlivý mier na Blízkom východe (FB stránka)

Zjednotení za mier

Utópia

Slovensko bez náckov

Inštitút ľudských práv

Sieť proti chudobe

Palestínsky klub

 

Výzvu podporil aj poslanec NR SR Ľuboš Blaha. Pripojiť sa k výzve a poslať ju slovenským europoslancom môžete aj vy osobne vyplnením svojich údajov.

 

Prečo považujú pozastavenie asociačnej dohody medzi EÚ a Izraelom za dôležité vám ozrejmia osobnosti v nasledujúcich videách:

 

Eduard Chmelár, Zjednotení za mier


 

Ľuboš Blaha, poslanec NR SR


 

Peter Vittek, Utópia


 

Alena Krempaská, Inštitút ľudských práv


 

Róbert Mihály, Slovensko bez náckov


 

 

Po 20 rokoch neúprimných mierových rozhovorom vieme, že Izrael len tak sám od seba a dobrovoľne mier s Palestínčanmi neumožní. Súčasný stav beztrestnosti mu dovoľuje zneužívať svoju vojenskú, ekonomickú a politickú dominanciu a pokračovať v neobmedzenej nepriateľskej politike voči Palestíne a ignorovať ústretové kroky a ponuky na mierové riešenie konfliktu zo strany palestínskej vlády. Iba vedomie možných negatívnych následkov ho môže primäť k tomu, aby túto politiku zmenil a uprednostnil mier pred vojnou. Pridajte prosím ruku k dielu a pošlite svoj podpis slovenským europoslancom aj vy. Z minulých skúseností vieme, že spätnú väzbu od voličov vnímajú veľmi citlivo. Ďakujeme.

 

Súvisiace linky: 

Kolonizácia namiesto mieru

Osadníci útočia

Židia proti rasizmu 

List Židom USA

Izrael sa zbláznil, treba mu pomôcť

Prijme prezident Kiska výzvu s vedrom zeminy

Manuál izraelskej vojnovej propagandy

Vojaci: Palestínske deti sme aj strieľali

Ako sa zo mňa nestal antisemita

Kričal som na Šimečku a Korčoka a je to OK

16.05.2025

Štvrtok 8. mája sme si pripomínali Deň víťazstva nad fašizmom. Progresívne Slovensko pri tej príležitosti organizovalo veľký opozičný protest nazvaný Stojíme na správnej strane. Išiel som im povedať, že pokiaľ ide o Gazu, stoja na strane genocídy, a skúsiť od nich po roku a pol dennodenne vysielanej genocídy vymámiť zmenu postoja priamo na mieste osobnou konfrontáciou. [...]

Izrael-Palestína: Nie kto z koho, ale rovnosť pre všetkých

13.09.2024

Už dlhšie sa chcem vyjadriť k jednej veci. A hoci na jednej strane by to ani nemalo byť potrebné, lebo ide o úplnú samozrejmosť, ktorá by mala byť jasná hádam aj škôlkarom, na strane druhej sa opakovane stretávam s vyjadreniami, ktoré nasvedčujú tomu, že to také samozrejmé nie je. Akoby mnohí ľudia nevedeli uvažovať inak než, že jedna strana má pozabíjať tú druhú a [...]

Hvoreckého hoax – ideme do finále

09.09.2024

Po videu zo 17. augusta, v ktorom kritizujem spisovateľa Michala Hvoreckého za šírenie lživého hoaxu, sa ozval aj samotný Hvorecký. Žiaľ korektné štandardy nebol schopný či ochotný splniť. Namiesto toho naservíroval manipulatívne zavádzanie nehodné niekoho, kto sa stavia do pozície kultúrneho človeka či ochrancu kultúry. Žiaľ šírenie hoaxu je len [...]

Biden

Bidenovi diagnostikovali agresívnu formu rakoviny prostaty

18.05.2025 22:22, aktualizované: 23:03

Metastázy sa rozšírili do jeho kostí a americký exprezident v súčasnosti s rodinou prehodnocuje možnosti liečby.

maďarsko, budapešť, protest

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzovaniu slobody

18.05.2025 21:54

Proti pripravovanému vládnemu zákonu namierenému proti médiám a občianskym organizáciám prijímajúcim financie zo zahraničia demonštrovali tisíce Maďarov.

portugalsko voľby

Vo voľbách v Portugalsku podľa odhadov vyhrala vládnuca koalícia. Zrejme však nezíska väčšinu v parlamente

18.05.2025 21:37

Po posledných voľbách vlani v marci stredopravá Demokratická aliancia vytvorila menšinovú vládu, ktorá sa o rok neskôr rozpadla.

babiš

V Česku stúpla podpora opozičného hnutia ANO aj vládnej koalície Spolu

18.05.2025 19:27

Na treťom mieste by podľa prieskumu skončila nacionalistická strana SPD Tomia Okamuru.